Stelling van de Streek aflevering 4, Religieuze feestdagen omdopen naar Nationale feestdagen is een goed idee
Geschreven door Nieuwsredactie Op 23 september 2025
OUDER-AMSTEL- In het nieuwe jaarrooster van de Hogeschool Utrecht (HU) zijn de namen van christelijke feestdagen als Pasen, Hemelvaart en Kerst verdwenen. Volgens de hogeschool is het expliciet benoemen van alleen christelijke feestdagen niet meer van deze tijd. In plaats daarvan spreekt de hogeschool voortaan van ‘feestdag’ of ‘nationale feestdag’. Vooral politici uitten stevige kritiek met Wilders die zelfs spreekt van ‘culturele zelfmoord’. Daarom luidt deze week de stelling: Religieuze feestdagen omdopen tot ‘nationale feestdag’ is een goed idee.
Auteur: Ika Berman
Beeld: Jammfm
Van de Ouder-Amstel redactie:
Ouderkerkers verdeeld over idee om religieuze feestdagen om te dopen tot nationale feestdagen
In de vierde aflevering van “Stelling van de Streek” vroegen we inwoners van Ouderkerk aan de Amstel naar hun mening over een opmerkelijk besluit van de Hogeschool Utrecht. De onderwijsinstelling wil voortaan kerst en Pasen aanduiden als *nationale feestdagen*, met als doel een meer neutrale en inclusieve benaming te gebruiken.
De reacties in Ouderkerk lieten zien dat veel mensen moeite hebben met dit idee. Verschillende inwoners benadrukten dat Nederland juist trots moet zijn op zijn eigen tradities en waarden. “We wonen in Nederland, laten we onze normen en waarden behouden. Kerstfeest, paasfeest, dat hoort bij onze identiteit,” aldus een van de geïnterviewde.
Anderen gaven aan dat de feestdagen inmiddels vaak meer draaien om gezelligheid en samenzijn dan om religie. Toch vinden ze het belangrijk dat de oorspronkelijke betekenis en namen behouden blijven. “Iedereen is vrij om zijn religie te vieren, maar we moeten koesteren wat we hier hebben. Het hoort bij ons land.”
Een enkeling zag het neutraler benoemen van feestdagen niet als groot probleem, maar de overgrote meerderheid noemde het juist zonde om de namen los te laten. “In Spanje houden ze ook gewoon hun eigen feestdagen. Waarom zouden wij het hier anders moeten doen?”
De conclusie van deze aflevering is duidelijk: in Ouderkerk aan de Amstel is weinig draagvlak voor het idee om traditionele christelijke feestdagen om te dopen tot nationale feestdagen.
Ouderkerk reageert kritisch op neutrale namen voor kerst en Pasen
Stelling van de Streek: behoud onze feestdagen zoals ze zijn
Ouderkerkers willen geen ‘nationale feestdag’ in plaats van kerst en Pasen
Auteur: Michel Willemse
Foto: Jammfm