Onder de Pannen helpt economisch dakloze inwoners aan tijdelijk onderdak
Geschreven door Nieuwsredactie Op 29 september 2026
Ouder-Amstel – Een vrije kamer in huis kan voor iemand die onverwacht zonder woning komt te zitten een groot verschil maken. Tijdens het Festival van de Ontmoeting in Duivendrecht vertelde Jolijn Sterk van de Regenboog Groep over het project Onder de Pannen. Het project brengt mensen die tijdelijk geen woning hebben in contact met inwoners die een kamer beschikbaar willen stellen.
Luister het gesprek hier terug.
Tijdelijk onderdak na verlies van woning
Onder de Pannen is een moderne vorm van hospitaverhuur. Het project richt zich op zogenoemde economisch dakloze mensen. Dat zijn mensen die wel een inkomen hebben, maar bijvoorbeeld door een relatiebreuk of het verlies van hun huurwoning plotseling geen eigen woonplek meer hebben.
“Het zijn dus mensen die normaliter gewoon een huis hadden gehad, maar dat nu niet hebben”, legt Sterk uit. Onder de Pannen helpt deze mensen tijdelijk aan onderdak, in principe voor een periode van ongeveer een jaar.
Daarvoor wordt gebruikgemaakt van een vrije kamer bij iemand thuis.
Geen korting op bepaalde toeslagen
Een belangrijke drempel voor mensen die overwegen een kamer beschikbaar te stellen, is de angst dat zij daardoor worden gekort op hun inkomen of toeslagen. Volgens Sterk is daar binnen het project een uitzondering voor gemaakt tot een bepaald huurbedrag.
Zo worden deelnemers volgens haar niet gekort op onder meer AOW en toeslagen. Daarnaast worden verhuurders en huurders begeleid en zijn er duidelijke afspraken en kaders.
Eerst kijken of er een klik is
Onder de Pannen probeert niet zomaar iemand aan een beschikbare kamer te koppelen. De wensen en verwachtingen van de verhuurder worden eerst besproken. Zo kan worden gekeken naar zaken als huisdieren, leefstijl, werktijden en de behoefte aan gezelschap.
“Je geeft als verhuurder eigenlijk een lijstje aan ons met dit is wat ik wil dat de huurder aan voldoet”, vertelt Sterk.
Vervolgens wordt in de wachtlijst gezocht naar een passende kandidaat. De verhuurder en kandidaat ontmoeten elkaar eerst op een laagdrempelige plek, bijvoorbeeld in een café. Daarna wordt nagegaan of beide partijen een goed gevoel hebben bij de mogelijke match.
Is dat het geval, dan volgt een tweede afspraak bij de woning. Daar worden onder meer huisregels en de verdeling van kosten besproken.
Samenwerking in de regio
Voor Onder de Pannen werkt de Regenboog Groep samen binnen de regio Amstelland. Daar vallen onder meer Amstelveen, Uithoorn, Aalsmeer en Ouder-Amstel onder.
Tijdens het Festival van de Ontmoeting bleek ook dat verschillende organisaties elkaar kunnen versterken. Sterk noemt daarbij het Financieel Café, waar inwoners terechtkunnen met vragen over bijvoorbeeld toeslagen en belastingen.
Ook mensen die zich afvragen of zij ruimte hebben om een kamer beschikbaar te stellen, kunnen daar met vragen terecht. Onder de Pannen en het Financieel Café werken inmiddels samen binnen het wekelijkse Dorpspunt.
Volgens Sterk bleek gaandeweg dat beide organisaties met een vergelijkbare doelgroep werken en elkaar daardoor goed kunnen aanvullen.
Wie meer wil weten over het project kan zoeken op “Onder de Pannen Amstelland”. Daar is informatie te vinden over de mogelijkheden om een kamer beschikbaar te stellen of hulp te krijgen bij tijdelijk onderdak.
Auteur: Julia Donk-Payer
Foto: JammFM



