Streektelefoon: Ouderkerkse vrijwilliger actief in internationale strijd tegen kanker
Geschreven door Nieuwsredactie Op 10 april 2026
Ouder-Amstel – In de rubriek ‘Streektelefoon’ van Jammfm stond dit keer Ilona Schelle centraal. Zij vertelde over haar vrijwilligerswerk voor de internationale organisatie Inspired to Live, die zich inzet om kanker wereldwijd beter beheersbaar te maken.
Luister het gesprek hier terug.
Schelle is al jarenlang betrokken bij de organisatie, die voortkomt uit het bekende evenement Alpe d’HuZes. Vanuit haar achtergrond als moleculair bioloog en persoonlijke betrokkenheid bij het onderwerp, zet zij zich in voor betere zorg en gelijke kansen voor kankerpatiënten wereldwijd.
Inspired to Live is geen traditionele patiëntenvereniging, maar een internationaal kennisplatform met zo’n 120 zogeheten ‘patient advocates’ uit meer dan 50 landen. De organisatie richt zich vooral op het verbeteren van toegang tot zorg, met speciale aandacht voor landen waar de gezondheidszorg minder goed ontwikkeld is.
Volgens Schelle draait het werk om concrete verbeteringen in het leven van patiënten. Zo noemde zij projecten waarbij wordt gewerkt aan vaccinatieprogramma’s tegen HPV in landen als Nigeria. Ook haalde ze een initiatief aan in Chili, waar wordt gestreden voor het ‘recht om vergeten te worden’. Dit betekent dat (ex-)kankerpatiënten na een aantal jaar niet langer worden benadeeld bij bijvoorbeeld het afsluiten van een verzekering.
“Het gaat erom dat mensen na hun ziekte weer volwaardig kunnen meedoen in de maatschappij,” aldus Schelle. “Dat is lang niet overal vanzelfsprekend.”
De organisatie werkt samen met een breed netwerk van patiënten, artsen, onderzoekers en beleidsmakers. Daarmee probeert Inspired to Live structurele veranderingen in de gezondheidszorg te realiseren.
Hoewel de impact groot is, blijft ondersteuning noodzakelijk. Schelle benadrukt dat donaties en nieuwe betrokkenen altijd welkom zijn om de internationale projecten voort te zetten en uit te breiden.
Meer informatie over het werk van de organisatie en hoe bij te dragen is te vinden via de website van Inspired to Live.
Auteur: Michel Willemse
Foto: Jammfm