Week van het Lezen en Schrijven onder de aandacht bij Jammfm

Geschreven door Op 9 september 2025

Samen laaggeletterdheid doorbreken: Hanneke Propitius en André Roelvink bij Time for Lunch

Afgelopen zaterdag waren Hanneke Propitius en André Roelvink te gast bij Julia en Nada in het programma Time for Lunch op Jammfm. Het gesprek stond volledig in het teken van de Week van het Lezen en Schrijven, die maandag officieel van start gaat.

3 miljoen

In Nederland hebben 3 miljoen mensen van 16 tot en met 75 jaar moeite met lezen, schrijven en/of rekenen. Daardoor hebben ze ook vaak moeite met het gebruik van een computer of een smartphone. Deze mensen vinden minder snel een baan, zijn of voelen zich vaak ongezonder of hebben minder grip op hun geldzaken. Hierdoor kunnen zij niet meedoen in de samenleving. Stichting Lezen en Schrijven wil dat zij allemaal aan de samenleving kunnen meedoen.

Deze landelijke campagne vraagt aandacht voor laaggeletterdheid en het verbeteren van basisvaardigheden zoals lezen, schrijven, rekenen en digitale vaardigheden. In heel Nederland vinden activiteiten plaats, onder andere bij bibliotheken, gemeenten, scholen en werkgevers.

Het taboe doorbreken
Hanneke Propitius benadrukte dat veel mensen worstelen met schaamte, waardoor zij vaak te laat of helemaal geen hulp zoeken. “Mensen moeten echt over een drempel heen. Het is belangrijk dat zij weten dat er laagdrempelige mogelijkheden zijn om beter te leren lezen en schrijven.”

André Roelvink sprak als ervaringsdeskundige openhartig over zijn eigen verleden met laaggeletterdheid. “Ik heb jarenlang mijn problemen verborgen gehouden. Tot iemand mij een duwtje gaf om terug naar school te gaan. Dat heeft mijn leven totaal veranderd. Je bent niet meer afhankelijk van anderen, je kunt zelf je post lezen en op je werk beter meekomen. Het verrijkt je leven enorm,” aldus Roelvink.

Waar kun je terecht?
Wie hulp zoekt, kan zich melden bij de bibliotheek, het gemeentehuis of via de landelijke website en telefoonlijn ‘Startpunt Ik Wil Leren’. Ook vrijwilligers zijn van harte welkom, bijvoorbeeld als taalcoach in een zogenoemd taalcafé.

“Werkgevers spelen hierin ook een belangrijke rol,” vulde Propitius aan. “Als organisaties dit normaal en bespreekbaar maken, kunnen veel meer mensen de stap zetten.”

De uitzending met dit indrukwekkende gesprek is hieronder terug te luisteren

Terugluisteren: Hanneke Propitius en André Roelvink – Week van het Lezen en Schrijven

Kijk voor meer informatie op: www.weekvanlezenenschrijven.nl.

Auteur: Julia Donk-Payer
Foto: Jammfm


Huidig nummer

Titel

Artiest

Background
WhatsApp Chat
Send via WhatsApp